Haber

Türk Devletleri Teşkilatı, Azerbaycan’ın doğal kaynaklarının yasa dışı sömürüsünü kınadı

Türk Devletleri Örgütü (TDT), Azerbaycan’ın doğal kaynaklarının Ermenistan tarafından yasadışı olarak sömürülmesini kınadı.

TDT, Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesindeki doğal kaynakların yasa dışı sömürüsüne ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesindeki doğal kaynakların Ermenistan ve diğer suç unsurları tarafından yasa dışı bir şekilde sömürülmesinden endişe duydukları belirtildi.

Ağır çevresel etkilere neden olan uluslararası hukuk ihlalini kınayan açıklamada, “Azerbaycan’ın doğal kaynaklarının yasa dışı olarak işletilmesi, Ermenistan’a kaçırılması, Azerbaycan topraklarında Ermeni silahlı kuvvetlerine ait kalıntıların yasa dışı olarak bulunması ve kalıntılarının mayın döşenmesi, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin karşılıklı egemenliğine ve toprak bütünlüğüne ilişkin uluslararası ve uluslararası kabul görmüş amaçlara saygı ve tanınma temelindeki normalleşme sürecini baltalayan, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına hizmet etmeyen sözlere yer verildi.

Bunun yanı sıra yasadışı faaliyetlere derhal son verilmesi çağrısında bulunan TDT, Azerbaycan’ın bu konudaki tüm çabalarını desteklediğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu